مدیر فروش خانم مشکات: 09129238456

دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات چیست؟

دی کلسیم فسفات یا DCP ماده ای سفید و خاکستری رنگ پودری شکل و بدون بو که بصورت خالص در طبیعت یافت میشود.

28 درصد آن از کلسیم و بقیه بخش مهم آن را نیز فسفر تشکیل میدهد. در صنعت پرورش دامی برای وجود عنصر کلسیم و فسفات در آن و رفع نیاز مینرالی دام و طیور آمار مصرفی بالایی از آن به ثبت درآمده است. به همین دلیل است که از موارد مهم خوراک دام و طیور می باشد.

اهمیت فسفر (P)

فسفر از محبوب ترین عنصر ها از نوع مواد معدنی برای تقویت تغذیه دام و طیور میباشد، فسفر با ترکیبات منو سدیم فسفات، آمونیوم فسفات و دی کلسیم فسفات برای افزایش توانایی هضم به دام و طیور داده میشود.

عمده تغذیه طیور و حیوانات تک معده از غلات و مکمل های پروتئینی است اما تنها بخش اندکی از فسفر این اقلام قابلیت تامین فسفر مورد نیاز طیور را دارند به همین دلیل در صنعت طیور استفاده ازمواد معدنی را ضروری میکند.

استفاده از ماده (npp non-phytate P) برای جذب مقدار بیشتر فسفر برای هر مرغ در روز ضروری است.(250 میلی گرم در روز)

در طی تحقیقات بر روی گاو های شیرده از قرن گذشته تا به امروز مشخص شده در طی هر دفعه شیردهی 30 تا 40 درصد فسفر از دست میرود این تحقیقات بیانگر اهمیت تغذیه درست گاو و اهمیت فسفر در عملکرد و سلامتی آن است.

اهمیت کلسیم (CA)

کلسیم نیز مانند فسفر از محبوب ترین عنصر های جیره غذایی دام و طیور است. با وجود فسفر کافی اگر با کمبود کلسیم روبرو شویم دچار غیر طبیعی بودن و مشکلات استخوانی بوجود می آید.

با افزایش کلسیم در خوراک دام و طیور باعث کاهش درصد جذب کلسیم میشود و با فسفر، دی کلسیم فسفات تولید میکند و سبب کمبود فسفر میشود. پس در تعادل مصرف هر دو بایستی مقادیر اصولی را رعایت نمود.

روش تولید دی کلسیم فسفات

DCP یا همان دی کلسیم فسفات ها در دو فرمول بی آب و دی هیدرات که حاوی دو مولکول آب است، می باشند و با وجود تفاوت هایی که دارند عملکردهای مشابهی از خود نشان می دهند. تولید این محصول در سه مرحله زیر انجام می شود :

 1. محلول سازی کنسانتره سنگ فسفات با اسید سولفوریک
 2. فلوئور زدایی محلول اسید فسفریک با سولفات پتاسیم
 3. خنثی کردن محلولاسید فسفریک با هیدروکسید کلسیم

مزایای دی کلسیم فسفات در خوراک دام

 • افزایش تولید جوجه
 • افزایش تولید گوشت و شیر آوری و تخم گذاری
 • افزایش اشتها
 • تقویت استخوان بندی و بافت دندان
 • کاهش لمبه و شکستگی تخم مرغ
 • تعادل عصبی

انواع خوراک دام و طیور

بجز دی کلسیم فسفات که نقش مهمی در تهیه خوراک دام و طیور دارد، موارد زیر نیز جزو جدا ناپذیر مکمل غذایی دامی می باشند.

صدف معدنی

مکمل دامی

کنسانتره دام

زئولیت

خطرات و علائم کمبود دی کلسیم فسفات

کمبود دی کلسیم فسفات در دام و طیور می تواند خسارت های بسیاری به پرورش دهندگان دام و طیور بزند. به همین دلیل باید دقت لازم را داشته باشند تا در صورت مشاهده هر گونه کمبودی، اقدامات لازم را انجام دهند.

ممکن است برای شما این سوال پیش آید که از کجا می توان تشخیص داد که دام یا طیور دچار کمبود این محصول شده است ؟ این مشکل همواره دارای علائمی در حیوانات می باشد که در ادامه به شما چند مورد از آن ها را معرفی کرده ایم.

 • استئومالاسیا (نرمی یا پوکی استخوان و فلجی)
 • کاهش ضخامت پوسته تخم مرغ ها
 • کاهش میزان تولید جوجه و تخم مرغ
 • کاهش کارایی قلب و عضلات
 • کم اشتهایی دام و طیور

قیمت دی کلسیم فسفات

گروه بازرگانی پویا فید یکی از بهترین و معتبرترین تولیدکنندگان و فروشندگان این محصول برای دام و طیور می باشد که توانسته است در طی چندین سال فعالیت خود، کیفیت محصولات خود را به تمام خریداران و دامداران عزیز ثابت کند.

جهت خرید و استعلام قیمت دی کلسیم فسفات می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و تمامی راهنمایی های لازم در این زمینه دریافت کنید. ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا گامی در جهت کسب رضایت شما عزیزان و همچنین کمک به اقتصاد جامعه کرده باشیم.

کاربرد دی کلسیم فسفات ها

دی کلسیم فسفات ها با توجه به ترکیبات و خواصی که دارند در زمینه های مختلفی کاربرد داشته مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. استفاده از خواص دی کلسیم فسفات ها در پیوند استخوان مصنوعی و بهبود استخوان آسیب دیده
 2. کمک به بهبود سلامت دهان و دندان
 3. تامین فسفر و کلسیم مورد نیاز دام و طیور
 4. رشد و استحکام سیستم استخوانی دام و طیور
 5. فعالیت های صحیح سیستم گوارش دام و طیور
 6. انعقاد خون حیوانات

همانطور که مشاهده می کنید این محصول برای دام و طیور بسیار مفید می باشد و از آن برای متعادل کردن فسفر و کلسیم در خوراک دام و طیور استفاده می شود.

با توجه به این که اگر در بدن حیوانات کمبود یا عدم تعادل فسفر و کلسیم وجود داشته باشد، می تواند برای آن ها بسیار مضر باشد باید دامداران از این محصول برای رفع هر مشکلی در این زمینه استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *