مدیر فروش خانم مشکات: 09129238456

پودر ماهی

پودر ماهی

پودر ماهی چیست؟

پودر ماهی محصولی است که از خشک کردن و آسیاب ماهی ها بدست می آید و با درصد های مختلفی که دارد در تولید خوراک دام و طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این پودر که در دنیا مرسوم می باشد fish meal است . این پودر از میگو هم تهیه می شود ولی عموما از ماهی ها به خصوص ماهی های ریز و کوچک و دارای روغن بالا تهیه می شود .

پودر ماهی با کیفیت ممتاز و قیمت مطلوب در گروه بازرگانی پویا فید تولید می شود که دارای میزان انرژی بالایی بوده و منبع خوبی برای پروتئین، ویتامین، چربی، مواد معدنی و مقدار کمی کربوهیدرات می باشد که به عنوان پروتئین مورد نیاز دام وارد غذای دام می شود. خلاصه ارزش هضم پذیری این پودر تقریبا بالاتر از ۹۵ درصد می باشد و این در حالی است که ارزش هضم پذیری پروتئین های گیاهی، بین ۷۷ تا ۹۶ درصد می باشد.

عوامل موثر در کیفیت پودر ماهی

 • نوع ماهی
 • وضع تغذیه ماهی در آب دریاها
 • کاربرد مواد خام تازه
 • دمای پایین در زمان تولید
 • زمان نگهداری کم در طی خشک کردن
 • شرایط ذخیره کردن محصول در انبار
 • اندازه ذرات
 • میزان چسبناکی
 • مقدار رطوبت
 • قابلیت انحلال
 • مقدار چربی

خواص پودر ماهی برای دام و طیور

خوراک دام و طیور باید ارزش غذایی بالایی داشته و سرشار از مواد معدنی، پروتئین و چربی ها باشد تا بتواند تمام نیاز های دام و طیور جهت حفظ سلامت و رشد مناسب را برطرف کند. پودرماهی نیز سرشار از پروتئین ، ویتامین های ب و ای، کلسیم و فسفر و سایر مواد معدنی می باشد. همچنین می توان گفت پودر ماهی یکی از منابع بسیار عالی از اسیدهای چرب مانند اسید لینولئیک و امگا 3 می باشد.

تمام این موارد سبب می شود که دام و طیور با استفاده از این محصول بتوانند رشد قابل توجه و همچنین هضم آسان تری داشته باشند. از طرفی نیز سبب خوش طعم شدن خوراک دام و طیور شده و مصرف خوراک توسط حیوانات افزایش می یابد.

مراحل تولید پودر ماهی

برای تولید پودرماهی باید چندین مرحله را به ترتیب پیش رفت که می توان گفت از سخت ترین و پیچیده ترین فرآیندها برای تولید فرآوری های آبزیان می باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را به طور کامل با مراحل تولید پودرماهی آشنا کنیم.

1. صید ماهی تازه و انتقال آن به کارخانه

اولین مرحله از مراحل تولید پودر ماهی، انتقال ماهی های تازه صید شده به کارخانه تولید پودر ماهی می باشد.

2. شستشوی ماهی

پس از این که ماهی ها تحویل گرفته می شوند اولین اقدام شست و شوی آن ها با آب تمیز و تصفیه شده می باشد. با این کار تمام آلودگی ها و ناخالصی های آن از بین می روند. برای تولید یک پودرماهی سالم و بهداشتی رعایت این مرحله بسیار ضروری می باشد.

3. پخت ماهی

پس از شستن ماهی ها نوبت به پخت آن ها می‌ رسد، جهت پختن ماهی ها آن ها را تا هنگامی که له شوند در حرارت غیر مستقیم بخار قرار می دهند.

4. پرس ماهی

پس از پخت اولیه که ماهی ها تا حدودی له می شوند به دستگاه پرس منتقل شده و در آن جا به طور کامل پرس می شوند. پرس کردن ماهی ها حجم ها آن ها به مقدار قابل توجهی کاهش می‌ دهد و آب و خون آن ها را می گیرد.

5. رطوبت گیری ماهی ها

یکی از مهم ترین مراحل که تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از فساد و نگهداری پودرماهی دارد مرحله رطوبت گیری می باشد. بنابراین پس از اینکه آب ماهی به طور کامل گرفته شد و پرس شد آن ها را خشک می کنند و پودرماهی مورد نظر ایجاد می شود.

6. سرد کردن پودر

سرد کردن پودر نیز مانند مرحله قبلی یکی از حساس ترین مراحل فرآیند تولید پودرماهی می باشد و در این مرحله باید شرایطی را فراهم کرد که رطوبت مرحله به مرحله و به آرامی از بین برود. زیرا در صورتی که عمل خشک کردن و سرد کردن پودر به آرامی صورت نگیرد سبب سوختن پودر ماهی می شود.

نشانه های پودر ماهی با کیفیت

یکی از نشانه های بی کیفیت بودن پودر ماهی وجود ناخالصی و آلودگی ها در آن می باشد. به همین دلیل مراکز تولید پودر ماهی طی فرآیندی این ناخالصی ها را به حداقل می رسانند و با این کار ارزش غذایی پودر ماهی بالا می رود. توصیه می کنیم که پیش از خرید پودر ماهی حتما آن را تست کنید. در این تست میزان کیفیت برحسب مقدار ازت یا tvn محاسبه می شود. در صورتی که tvn بیشتر از 130 میلی گرم باشد، آن محصول کیفیت پایینی دارد.

کاربرد‌های پودر ماهی

از هر نوع جانوری که در دریا می ‌باشد می‌ توان پودر تولید کرد. اما در حالت کلی از ماهی های کوچکی که استخوان های زیادی دارند تولید می شود. کاربرد پودر ماهی بیشتر در کارخانه های تولید خوراک دام و طیور، کارخانه های تولید خوراک آبزیان ، کارخانه های تولید خوراک میگو و تهیه کودهای درختی می باشد. بنابراین کاربرد های پودر ماهی شامل موارد زیر می باشد :

 • خوراک طیور
 • خوراک دام
 • خوراک گاو
 • غذای ماهی
 • غذای میگو
 • کود درخت

انواع پودر ماهی

این مکمل غذایی دام و طیور دارای انواع مختلفی می باشد که در زیر به آن اشاره شده است:

مزایای استفاده از پودر ماهی

تمرکز بر خوراک دام و طیور که تنوع بالایی نداشته باشد و نیز استفاده صرف از مواد طبیعی موجود برای بهره وری بالای محصولات دامی، کافی نیست. برای همین بایستی از مکمل های غذایی همچون پودرماهی که سرشار از پروتئین است، با برنامه ریزی مدون استفاده شود.

فروش عمده و قیمت پودر ماهی طیور

هر محصولی که به صورت عمده فروخته شود یا خریداری شود هم برای فروشنده و هم برای خریدار به قیمت ارزان تری تمام می شود. پودرماهی معمولاً توسط تولیدکننده فرآورده‌ ها، عمده فروشان و مراکز پخش و عرضه فرآورده به صورت عمده فروخته می‌شود.

به طور کلی چون فروش عمده پودرماهی توسط تولید کنندگان صورت می‌گیرد و هیچ واسطه ای وجود ندارد در نتیجه قیمت مناسب تری نیز دارد. توصیه ما به شما خرید عمده پودر ماهی برای تغذیه دام و طیور می باشد. زیرا در این صورت با صرف هزینه کمتر می توانید از خواص پودرماهی برای رشد بیشتر و پرورش بهتر دام و طیور خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *